Úvodní » Reference


Reference

Moderní výukové laboratoře na průmyslovkách

Jiří Grygar při slavnostním otevření učebny

České průmyslové školství získalo dobrý zvuk už za monarchie a I. republiky a tuto tradici nepřerušila ani nacistická okupace ani komunistická totalita. Technické obory nebyly tak ideologicky decimovány jako obory humanitní a přírodovědecké a znám např. osobně docenta teoretické fyziky na UK, který si kvůli kádrovým škraloupům udělal maturitu právě na průmyslovce.
Dobří absolventi českých průmyslovek se mohou dokonce úspěšně měřit s vysokoškolsky vzdělanými techniky v zahraničí, jak zejména prokázali čeští exulanti v Kanadě a USA po r. 1948 i 1968.
Byl jsem proto velmi potěšen při své říjnové návštěvě ve Střední průmyslové škole v Třebíči, že právě ten den škola otvírala novou laboratoř pro studenty energetiky. Měl jsem možnost shlédnout vybavení laboratoře, která dovoluje současně pracovat dvoučlenným skupinám studentů na opravdu moderních přístrojích. Je totiž naprosto nepochybné, že budoucnost každé země závisí dnes v rozhodné míře na kvalitě a počtu vzdělaných techniků, inženýrů a vědeckých pracovníků. Ty státy, které to pochopily, se dostávají rychle na špici průmyslově nejvyspělejších zemí na světě a jejich ekonomika prosperuje.
Pokud se podaří naší zemi tento trend zachytit, budeme mít vyhráno, protože mezi naší mládeží je překvapivě mnoho technicky i vědecky nadaných talentů; musejí však dostat včas svou příležitost.


Jiří Grygar
Fyzikální ústav AV ČR
Praha

SPŠ Přerov

Dodávky do škol

Předmětem dodávky byla učebna se specializací na programování PLC automatů na bázi SIEMENS Simatic. Učebna je dále vybavena dvěmi pracovišti, které jsme doplnili o elektropneumatické moduly FESTO. Zajímavé na této učebně je především dodávka...

více

SOŠ a SOU Kladno, Dubská

Dodávka vybavení šesti učeben, kombinace stolů VarioLAB+ a VarioCLICK, učebny pro výuku programování, robotiky a měření. 

více

VUT v Brně - FEKT pavilon T12

Dodávky do škol

   Vysoké učení technické v Brně - FEKT Subdodávka vybavení nového pavilonu T12 pro následující ústavy: UVEE, UEEN, UTEE a UREL. Celkovým počtem 236 stolů se tato svým rozsahem řadí mezi největší jednorázové dodávky vybavení, které...

více

Eaton European Innovation Center (EEIC)

Dodávka 43 stolů typu VertiGO v rámci veřejné zakázky. Stoly se vyznačují umístěním elektrických přístrojů ve stojných nohách a stolní deskou s postformovanou hranou. Stoly byly dodány v provedení s ochranou proti statickému náboji (ESD). Celkem...

více

CEITEC Brno

Dodávky do škol

  Dodávka vybavení stoly VarioLab+ pěti laboratoří v nových pavilonech evropského výzkumného centra CEITEC v Brně bylo završením dlouholeté spolupráce se společností BLOCK a.s.  

více

VÚTS Liberec

Dodávky do průmyslu

Dodávka kompletního vybavení laboratoří a zkušeben nově budovaného výzkumného ústavu v Liberci.

více